Aconcagua, 6 961 m

  • Fyzická náročnost: 3
  • Technická náročnost: 1
  • Lokalita: Argentina, Jižní Amerika
  • Doprava: letadlo, autobus
  • Počet dní: 23 dní
  • Počet účastníků: 8 / průvodce, vůdce
  • Ubytování: hotel, stany
  • Strava: vlastní
  • Cena: 96 000 Kč

Aconcagua leží v Argentině v pohoří Andy poblíž hranic s Chile a je v regionu naprosto dominatní. Vždyť okolní hory převyšuje skoro o 1 500m. Hora je se svojí výškou 6 962m nejvyšší horou celého amerického kontinentu a v rámci projektu 7 Summits je zařazena jako nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. Její název pochází od Inků a znamená v překladu Bílá stráž.

Před vlastním výstupem na Aconcaguu navštívíme pohoří Cordón del Plata asi 80km Mendozy. Zde budeme postupovat po výškových táborech a podnikat výstupy na okolní pětitisícové vrcholy a závěrem i na dominantní horu Cerro Plata (5 930m). Zde tak získáme tolik potřebnou aklimatizaci na vyšší nadmořskou výšku. Při výstupu na Aconkaguu nás tak bude limitovat v postupu pouze aktuální podmínky a počasí.

Výstupová cesta na Aconcaguu standartně probíhá nejprve dolinou Horcones do základního tábora Plaza de Mulas (4 200 m). Dále se postupuje k  vrcholu po severozápadním hřebeni přes výškové tábory Canada (5 050 m), Nido de Condores (5 560 m) a Berlin (5 930 m). Jedná se o technicky nenáročný výstup. Nejsou zde ledovce a nechrozí zde laviny. Určitým nebezpečím zde může být prudká změna počasí a příchod velmi silného větru Viento Blanco dosahujícího rychlosti až 200 km/h. Samozřejmě je potřeba mít napaměti, že se budeme pohybovat ve velmi vysoké nadmořské výšce a předchozí aklimatizace je proto velmi důležitá.

Další možnou variantou výstupu je o něco náročnější výstup "Polskou cestou". Ten vede údolím Vacas do tábora Plaza Argentina. K vrcholu pak musíme vystoupat Polským ledovcem a kousek před vrcholem se napojít na normální cestu.

Rámcový program:

1.- 2. den

Letecky se přepravíme do Mendozy.

3. den

V dopoledních hodinách nakoupíme jídlo v místních obchodech a po obědě nás čeká přesun najmutým mikrobusech do lyžařského centra Vallecitos (2 970 m).  Z něj pak vystoupáme do tábora Las Veguitas (3 220 m).

4. – 9. den

V těchto dnech budeme postupně podnikat aklimatizační výstupy na okolni pětitisícové vrcholy s noclehy v táboře Piedra Grande (3 565 m) a v základním táboře Cerro Plata – Salto del Agua (4 210 m).  Poté se přesuneme do tábra La Hoyada (4 556 m) a následující den se pokusíme vystoupit na trekový vrchol Cerro Plata (5 930 m).

10. – 11. den

Sestoupíme do lyžařského centra Vallecitos a mikrobusem se přesuneme zpátky do Mendozy. Provedeme nákup potravin, vyzvedneme si povolení pro výstup na Aconcaguu a nabereme energii na následující dny.

12. – 13. den

Ranním autobusem přejedeme z Mendozy do vesnice Penitentes. Zde přenecháme vše težké a objemné mulám a poté se vydáme na cestu do tábořiště Confluencia ( 3410 m ). Další den nás čeká celodenní pochod do základního tábora Plaza de Mulas (4200 m).

14. – 16. den

Protože by jsme měli být aklimatizovaní z předchozích dnů, můžeme se podle počasí postupně přesouvat do vyšších táborů – tábořiště Canada ( 5050 m), Nido de Condores ( 5560 m) a Berlin ( 5930 m). Budeme se řídit zásadami dobré aklimatizace a efektivnímu hospodaření našimi silami.

17. – 19. den

Pokusíme se v závislosti na podmínkách a počasí o výstup na vrchol Aconcagui (6962 m) a následný sestup do základního tábora. Při dodržení výše popsaného postupu bude mít každý, kdo bude dobře aklimatizovaný, aby se mohl pokusit o výstup.

20. – 21. den

Sestoupíme ze základního tábora až do vesnice Penitentes. Zde také převezmeme věci, které nám snesou muly. Čekání na muly si můžeme zkrátit prohlídkou nedalekých inckých lázní a přírodního divu Puente del Inca (2720 m). Sice se zde již nevykoupeme, ale i pouhý pohled je silným zážitkem. Následně se vrátíme do Mendozy a v případě dřívějšího návratu se můřeme domluvit na  dalším programu.

22. – 23. den

Letecky se přepravíme z Mendozy zpět.

Cena: 96 000 Kč

Cena obsahuje:

kompletní organizace a zajištění akce horským vůdcem nebo průvodcem

doprava po Argentině v rámci popsaného programu

(přeprava z letiště do hotelu v Mendoze a zpět, přeprava z Mendozy do Vallecitos a zpět, přeprava z Mendozy do Penitentes a zpět, přeprava z Penitentes přes Puente del Inca ke vstupu do parku údolí Horcones a zpět)

ubytování (4 noci v hotelu v Mendoze a 1 noc v Puente del Inca)

informační materiály a certifikát o výstupu

muly pro transport nákladu do základního tábora a zpět - 20 kg na osobu

Cena neobsahuje:

letenky do Mendozy

permit k výstupu

jídlo a plynové kartuše do vařičů potřebné na výstup

případný dodatečný program, ukončíme-li výstup dříve

osobní pojištění, nejlépe Alpenverein (po dohodě lze zajistit)

ostatní neuvedené

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.