Damávand 2019, 5 610 m

  • Fyzická náročnost: 3
  • Technická náročnost: 2
  • Lokalita: Írán, pohoří Elborz
  • Doprava: letadlo, terénní auto
  • Počet dní: 9 dní
  • Počet účastníků: 6 / horského vůdce
  • Ubytování: hotel, horská chata
  • Strava: polopenze, vlastní
  • Cena: 38 000 Kč

Damávand je neaktivní vulkán nacházející se v íránském pohoří Elborz. Se svojí výškou 5 610 m je nejen nejvyšším vrcholem Íránu a všech zemí Blízkého východu, ale také nejvyšší sopkou celé Asie. Vzdálenost je asi 60km od íránského hlavního města Teherán, a proto je celá oblast relativně dostupná. Damávand má mimo jiné i díky svému umístění a  tvaru zvláštní místo v íránské mytologii a dodnes je symbolem íránského národa.

Naším cílem bude vystoupat na tento vulkán na lyžích. Tomu však musí předcházet vzhledem k nadmořské výšce důsledná aklimatizace v nedalekém pohoří Doberar mountain Ridge. Výstup na Damávand není příliž technicky náročný, ale fyzická zdatnost je nezbytná. Pro úspěšné dosažení cíle je potřeba zvládnout vrcholový den vystoupat 1 400 výškových metrů. Po sestupu z kopce můžeme vyrazit do horkých lázní nebo se věnovat návštěvě významných kulturních památek v Teheránu. Pobyt v léto lokalitě je doprovázen ochotou a přátelstvím místních obyvatel a jejich výtečnou kuchyní.

Rámcový program:

1.den

přelet do Teheránu

Přeletíme z Prahy nebo jiného města do Teheránu v Iránu.

2.den

mezinárodní letiště Teherán - Polour (2 400m) - Golezard (3 550m) - Polour (2 400m)

V ranních hodinnách příletíme na mezinárodní letiště v Teheránu. Zde nás vyzvedne místní průvodce a po přivítání nás převeze do vesnice Polour. Tato málá vesnice se nachází asi 70km na severovýchod od Teheránu ve výšce 2 400m. Po krátkém odpočinku podnikneme lehkou skialpovou aklimatizační túru na nedaleký vrchol Golezard s vrcholem ve výšce 3 550m. Ubytujeme se v nedalekém penzionu.

3.den

aklimatizační výstup na Angemar ( 4 000m) a následný sjezd

Po časné ranní snídani naše skupina přejede za půl hodiny do vesnice Lasem. Zde je východisko na skialpové túry v oblasti horského hřebenu Doberar. Vhodných vrcholů nad 3 000m, dokonce i nad 4 000m je zde dost. My se pokusíme na lyžích vystoupat na horu Angemar. Obvyklí čas je  asi 4 hodiny. Po vrcholových fotkách sjedeme zpět do údolí a na noc přejedeme zpět do penzionu.

4.den

aklimatizační výstup na Doberar ( 4 250m) a následný sjezd

Ráno je opět přesuneme  do vesnice Lasem.  Cílem dnešního dne je výstup na nejvyšší vrchol zdejšího pohoří, na vrchol hory Doberar (4 250m). Čas této túry bývá kolem 6 hodin. Pokud se nám to podaří, určitě nebudeme litovat. Pohled z vrcholu na okolní hory a na Damávand je nezapomenutelný.

5 den

Polour (2 400m) - Gosfandsara - základní tábor Damávand (3 040m) - Bargahe Sevom (4 250m)

Po snídani zanecháme vše nepotřebné vybavení na penzionu a přesuneme se terénním autem 4x4 směrem k základnímu táboru Gosfandsara (3 040m). Záleží na sněhových podmínkách kam až bude možné dojet. Zde začíná výstup na Damávand. Dále pokračujeme na lyžích nebo pěšky přibližně 5 hodin do třetího výškového tábora na horskou chatu Bargahe Sevom (4 250m), kde přespíme.

6. den

Bargahe Sevom (4 250m) - vrchol Damávand (5 671m)

Časně zrána zahájíme výstup k vrcholu Mount Damávand (5 671m). Výstup trvá přibližně 7 hodin. Asi 200 výškových metrů pod vrcholem nebývá moc sněhu a musí se postupovat po mačkách. Po dosažení vrcholu budeme asi hodně fotit a nejen kráter této nejvyšší asijské sopky.  Poté sjedeme na lyžích zpět do třetího výškového tábora a pak ještě níže, co nám to sníh dovolí. Sjezd to bude přibližně na 2 hodiny. Dole nás bude čekat terenní auto 4x4 a to nás přepraví do našeho penzionu.

7.den

rezervní den

Pro přídad nedobrého počasí máme v rezervě jeden den. Jestliže úspěšný výstup uskutečníme podle programu, můžeme rezervní den naplnit třeba návštěvou nedalekých minerálních teplých pramenů.

8.den

Polour (2 400m) - Teherán

Ráno po snídani, zabalíme všechno vybaveni a přepravíme se do Teheránu. Zbývající čast dne můžeme poznávat kulturní památky tohoto města. Na noc budeme ubytováni v hotelu.

9.den

Teherán - mezinárodní letiště Teherán - let zpět

Přesun na letiště a odlet zpět domů.

Cena obsahuje:

kompletní organizační zajištění

služby horského vůdce IFMGA

ubytování v hotelu, ubytování na horské chatě, ubytování v údolí

služby místního horského vůdce na Damávand

místní dopravu v rámci programu

permit pro výstup na Damávand

certifikát o úspěšném výstupu

Cena neobsahuje:

letenka

jídlo

pojištění ( Alpenverein, Uniqua ČHS)

vízum pro vstup a pobyt

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.