Denali, 6 190 m

 • Fyzická náročnost: 4
 • Technická náročnost: 3
 • Lokalita: USA Aljaška, Národní park Denali
 • Doprava: letadlo, autobus
 • Počet dní: 23 dní
 • Počet účastníků: 5 / horský vůdce
 • Ubytování: stany
 • Strava: vlastní
 • Cena: 116 000 Kč

Denali nacházející se na Aljašce je se svojí výškou 6 190 m nejvyšší horou Severní Ameriky a je po Everestu a Aconcagui třetím nejvyšším vrcholem 7 Summits. Hora je známá i pod dnes již nepoužívaným názvem Mount McKinley a je proslulá velmi chladným počasím.
Na vrchol Denali vedou desítky výstupových cest, ale cesta West Buttress je tou nejjednodušší a nejčastěji využívanou (Aljašská obtížnost 2, 50°led). Výstup touto cestou není sice technicky náročný, ale i tak je určen fyzicky zdatným lezcům, kteří mají zkušenosti s výstupy a pobytem ve vyšších nadmořských výškách a ve ztížených povětrnostních podmínkách. Pro úspěšný výstup je nutná dobrá aklimatizace a příznivé počasí. Na hoře budeme 19 dní a v případě dřívějšího návratu z ledovce je možné podniknout řadu výletů do nádherné aljašské přírody.

Rámcový program:

1. den

Přeletíme z Prahy do Anchorage. Zde nakoupíme jídlo a případně je možné i doplnit lezecký materiál. Večer se pak přesuneme privátním autobusem do malého města Talkeetna. Jízda trvá přibližně 2,5 hodiny.

2. den

Během dne musíme provést povinnou návštěvu a registraci u rangerů a připravit si věci na let a na výstup. Zbytek dne můžeme v Talkeetně opožděně prožívat zlatokopeckou horečku.  

3-4. den

Pokud nám bude přát počasí, přeletíme místním letadlem do tábora na S. E. Fork na Kahiltna ledovci ve výšce 2 200 m. Let trvá cca 45 minut. V případě, že budou dobré podmínky, bude po přistání následovat přesun 9km  po téměř rovném ledovci do prvního výškového tábora (Ski Hill camp) ve výšce 2 400m.

5. den

Výstup do druhého výškového tábora 3 400m začínáme výstupem na Ski Hill. Pak následuje plynulé stoupání  až po Kahiltna Pass, kde se stáčíme doprava a prudce stoupáme až do tábora pod Motorcycle Hill.

6. den

Vzhledem k nadmořské výšce je potřeba provést aklimatizační zastávku.  Využijeme ji k vynesení části zásob do campu 4100m. Z tábora následuje strmý a nepřijemný výšvih na tzv. Motorcycle Hill a dále mírnějším stoupáním až do místa Windy Corner. Tento název správně napovídá, co nás zde čeká. Následuje exponovaný traverz s výhledem na ledovec Kahiltna a výstup již v mírném sklonu do tábora ve 4 100m, zvaného též Medical Camp. Zde zahrabeme do svěhu vynesený materiál a stejnou cestou sestoupíme zpět.

7. den

Kompletní přesun se zbytkem materiálu do tábora ve výšce 4 100m. Cesta, kterou  již známe z předešlého dne, se nám půjde lépe. Proč? Protože naše tělo si na nadmořskou výšku postupně zvyká.

8. den

Odpočinkový den v táboře 4 100m. Kromě nutné aklimatizační zastávky v tomto táboře čekáme na příznivou předpověď počasí. Bez ní nemá cenu se pouštět výš. Pobyt v táboře si múžeme zpestřit budováním ochranných sněhových stěn kolem stanu, budováním kuchyňských koutů, vařením a konzumací jídla a podobně. Pokud půjdeme na lyžích, je to také místo, kde většina lidí lyže nechává a dál postupuje pouze na mačkách.

9-10. den

Rezervní odpočinkový den.

11.den

Výstup do tábora v 5 300m začínáme postupem ve stmějším terénu až okrajové trhlině. Po jejím překonání následuje nejprudší úsek výstupu na Denali  (50° firno-ledový svah). Toto místo je zajištěno fixními lany, podél kterých se dostaneme do sedla. Z něj vede cesta do tábora 5300m podél exponované hrany.  Kombinace skály, firnu a výhledů je velmi fotogenická.

12-14.den

Vrcholový den, na který musí být velmi dobrá předpověď počasí. Limitující bývá především silný vítr. Ten dokáže v kombinaci s extrémně nízkými teplotami udělat vrchol nedostupný. Nemožnost chůze a riziko omrzlin nás pak může otočit i 100m před vrcholem.  Z tábora se postupuje strmým, exponovaným traverzem do Denali Pass a z něj pak mírnějším stopupáním až na podvrcholové plato. Pak následuje ještě jedno strmé stoupání a závěrečný ostrý hřeben až v vrcholu Denali. Sestupujeme po stejné trase.

15. den

Po náročném dnu si můžeme dovolit přispat, a to i s ohledem na to, že nás čeká krátký ale technický sestup do nižšího tábora ve výšce 4 100m.

16. den

Z tábora 4 100m můžeme během dne sestoupit až k přistávací ploše na ledovci Kahiltna. Je to dlouhý a únavný sestup a použití lyží je velkou výhodou. A stále musíme mít na mysli, že jsme na ledovci plném skrytých trhlin.

18-19.den

V táboře vedle letiště počkáme na letadlo, které nás dopraví zpět do Talkeetny.

20. a 21. den

Regenerace v Talkeetně, přebalovaní materiálu, návštěna a odhlášení u rangerů a samozřejmě návštívíme místní steakhouse.

22. a 23. den

Přejezd a odlet z Anchorage, návrat domů.

 

Cena: 116 000 Kč

Cena obsahuje:

 • kompletní organizační zajištění
 • přesun z Anchorage do Talkeetny a zpět
 • ubytování v ubytovně v Talkeetně
 • letecký přesun z Talkeetny na ledovec Kahiltna a zpět
 • výstupový permit na Denali
 • poplatek za vstup do národního parku
 • zapůjčení expedičních saní
 • poplatek za základní tábor
 • satelitní telefon pro nouzové volání
 • certifikát o výstupu

Cena neobsahuje:

 • letenku z Prahy do Anchorage
 • jídlo a materiálové vybavení na výstup
 • pronájem vybavení
 • osobní pojištění
 • případný fakultativní program
 • ostatní neuvedené

 

 

Termíny

27.05.2019 - 17.06.2019, Poslední místa Rezervovat

Máte dotaz k zájezdu? Napište nám

Máte dotaz k zájezdu?
Napište nám:

Jméno:
Email:
Telefon:
Zpráva:
Odesláním formuláře souhlasíte se Zásady ochrany osobních údajů.

Vše v kategorii Koruna světa

Mount Vinson, 4 892 m
Mount Vinson, 4 892 m21 dní
Antarktida
Výstup v úžasném prostředí Antarktidy, a to od prvních kroků až po vrchol této nejvyšší hory kontinentu. Nikde na světě nespatříte tolik odstínů bílé jako zde. A času na dívání bude hodně, tady totiž slunce nezapadá.
Denali, 6 190 m
Denali, 6 190 m23 dní
USA Aljaška, Národní park Denali
Nejvyšší hora severní Ameriky nacházející se na Aljašce v národním parku Denali je známá svým velmi chladným počasím. Důkladně prověří všechny vaše tepelněizolační vrstvy.
Carstensz Pyramid, 4 884 m
Carstensz Pyramid, 4 884 m21 dní
Papua Nová Guinea, Austrálie a Oceánie
Nejvyšší hora světadílu Austrálie a oceánie. Etapa přístupu k hoře tropickým pralesem se dá nazvat doslova dobrodružstvím. Finálový výstup po skále je již za odměnu.
Mount Everest, 8 848 m
Mount Everest, 8 848 m
Nepál, Čína, Asie
Legendami ověnčený kopec, jehož jméno zná snad každý člověk na světě. Není potřeba víc psát.
Aconcagua, 6 961 m
Aconcagua, 6 961 m23 dní
Argentina, Jižní Amerika
Z oblasti argentinské Mendozy, proslulého kraje jihoamerického vína, můžeme po pár aklimatizačních dnech odšlapávat výškové metry této nejvyšší hory jižní Ameriky a celé jižní polokoule.
Mount Elbrus, 5 642 m
Mount Elbrus, 5 642 m8 dní
Ruská Federace, Kavkaz
Je považován za nejvyšší kopec Evropy. Tato neaktivní sopka má za pěkného počasí nenáročně dosažitelný vrchol a když budeme mít i trochu štěstí, můžeme zde zažít excelentní lyžařské podmínky.
Kilimanjaro, 5 885 m
Kilimanjaro, 5 885 m
Tanzánie, Afrika
Nejvyšší hora Afriky. Při výstupu z rovníkové Afriky na tento neaktivní stratovulkán míjíme postupně klimatické pásmo deštných pralesů až po pásmo arktických podmínek. Osloví vás místní fauna a flóra, tropické ledy nebo vrcholový kráter?